باور کنيد که می باور داشته باشید که میتوانید

باور داشته باشید که میتوانید

” قدرت باورها ”

با عرض سلام خدمت تو دوست خوبم، خوش حالم که اینجایی و مقاله ” باور داشته باشید که میتوانید ” را مطالعه میکنی

و به این درک رسیدی که با تغییر باورها میشه اون چیزی شد که داخل افکارتون میخواستید باشید

به طور کلی باور فکریست که بارها و بار ها به شکل های مختلف در ذهن شما تکرار شده است یعنی هر موردی که داخل ذهن-مغز شما تکرار بشه تبدیل میشه به یک باور و اینگونه باورها شکل میگیرن.

 ” زندگی بازتاب باورهای شماست “

باور، سوختِ محرک زندگی شماست و قدرت و ضعف شما در کارتان با اندازه ي باورتان متناسب است، شما بايد:

 • به کسب و کارتان باور داشته باشيد.
 • به شرکتي که با آن همکاري مي کنيد باور داشته باشيد.
 • به فرصت کاري و يا محصولاتي که معرفي مي کنيد باور داشته باشيد.
 • و بالاتر از همه… بايد به خودتان باور داشته باشيد.

وقتي به خودتان باور داشته باشيد، خود را از بندِ توقعات و فعاليتهای ديگران آزاد کرده و آماده ي روبه رويي با نوسانات و پيچ و خم هاي رشد خود و کسب و کارتان مي شويد.

عدم اعتماد به نفس، سرعتتان را کم مي کند، اگر پيش از شروع، ترديدهاي خود را دور بريزيد، مي توانيد سريع تر و روان تر به سوي اهدافتان حرکت کنيد.

گفتن ” خودت را باور کن ” ساده است ولي بسياري از ما احساس ترديد و بي کفايتي را در خود نگه میداریم، پس اول ببينيم شما باورهاي خود را چگونه به دست آورده ايد.

اغلب باورهای شما در زمان نوجواني شکل گرفته اند – از پيامهاي ارسال شده توسط والدين يا افراد مؤثر ديگر در زندگي شما از قبيل هم سن و سالان يا آموزگاران شما.

همه ما آنقدر خوش بخت نبوديم که در محيطي فرهنگی بزرگ شده باشيم. جايی که اطرافيانمان اهميتِ شکل گيری اعتماد به نفس ما را مي دانستند. افرادی که ما را بزرگ کرده اند احتملا پيامهاي نادرستي به ما داده اند که ناشی از ضعف های خودشان يا بازتابی از تزلزل درونيشان بوده است.

 

باقي ما، عليرغم بهره بردن از حمايت عشقی، احتمالا در شنيدن يا به خاطر سپردن آنچه مي خواستيم، سليقه ای عمل کرده ايم، به دلايل گوناگون، مثلا چون يکي از آن بچه باحال های مدرسه نبوديم، شروع کرديم به چسباندن وصله هاي منفی به خودمان و قبل از آنکه به خودمان بياييم، اين وصله ها در تار و پود ما فرو رفتند و اثر کردند.

با تغییر باورها آینده خودت رو بساز

تجربيات گذشته شما هر چه مي خواهد باشد، هر وقت که بخواهيد می توانيد شروع به پاک کردن لوح خود کنيد، شايد زمان ببرد ولي هر قدم مثبت، آنچه را که از دشمن خود گرفته ايد نابود مي سازد، شما از دشمن خود اينها را گرفته ايد: اعتماد به نفس ضعيف و نداشتن حق مسلم برای بهترين بودن و داشتن بهترينها.

قبل از شروع بايد بدانيد که باورها از درون شما نشأت مي گيرند پس مسئوليت احساس قدرت يا ضعف خود را بپذيريد. به عنوان يک بزرگسال، آزاديد که خودتان باورهايتان را شکل بدهيد. گذشته ی شما هر چه بوده گذشته، اکنون، مهار زندگي شما در دستان خودتان است.

نود درصد همه ارتباطات، گفتگوي دروني است. بخش مکررِ نوار منفي درون ذهنتان، فقط عمق شيار منفي بافي را در مغز شما بيشتر کرده و توانايي شما را براي دستيابي به اهدافتان نابود ميکند.

بايد نوارهای مثبت هم در ذهنتان پخش کنيد. با نوشتن فهرستي از صفت هاي عالي خود شروع کنيد | مهرباني، همدردي، بينش، صداقت، هوش يا خلاقيت |.

به زمينه هايي توجه کنيد که در آنها بهتريد، فکر کنيد که چه والد، همسر، پسر يا دختر، يا دوست مهرباني هستيد. به اراده، انرژي و تمرکزي فکر کنيد که شما را به اين نقطه در زندگيتان رسانده است و به همه کارهاي خوبي که انجام داده ايد. به آغاز سفر فکر کنيد و ببينيد در زندگي تا کجاها پيش رفته ايد. انتقادها را پالايش کنيد.

اگر انتقاد، وارد بود از کسي که اين لطف را به شما کرده تشکر نماييد ، حتی اگر در لحظه انتقاد، دلتان مي خواهد گوينده را دو دستي خفه کنيد! و آنرا فرصتی براي رشد خود در نظر بگيريد، مثلاً فرض کنيد به شما مي گويند خيلی تنبل هستيد و نمیتوانید در کسب و کارتان موفق بشويد. اول تأمل کنيد، شايد مشکل شما تنبلی نباشد. تنبل ها، کسب و کار خودشان را راه اندازي نمي کنند يا براي تغيير زندگيشان، هدف تعيين نمي نمايند.

 شايد به خاطر اين باشد که فشار زياد مسئوليت ها و مشکلاتِ حل نشده، انرژی شما را تحليل برده است. در اين حالت، يک قدم به عقب برگشته و ببينيد چه چيزي در زندگی براي شما مهم است و چه چيزی را بايد رها کنيد.

شکست \له ای برای موفقیت | باور داشته باشید که میتوانید

شما، خطاها و لغزش هاي تان نيستيد آنها فقط نشانه هستند، تنها افرادی که هميشه کارشان درست است آنهايی هستند که هرگز کار جديدي انجام نميدهند و بازی بی خطر مي کنند، چه چيزی از اين بدتر؟ لياقت شما، داشتن زندگی پرهيجانتر و کاميابي بيشتر است حتی اگر در اين ميان، چيزهايی نيز فدا شوند.

به ياد داشته باشيد که قضاوت ديگران تحت تأثير شخصيت و تجربيات آنهاست. شما، خودتان هستيد: بی نظير و فوق العاده! شما مي توانيد هر شحصيتی که مي خواهيد باشيد، هرچه می خواهيد داشته باشيد و وقتي به خودتان باور داشته باشيد، زندگی ای خواهيد داشت که فقط در روياها قابل تصور است.

اگر در جمعي هستيد که در آن، احساس ناامني مي کنيد، از آنها فاصله گرفته و در عوض به دنبال افرادي مثبت، پرانگيزه و حامي بگرديد. اعتماد به نفس خود را با هر بازخورد و تعريف مثبت که دريافت مي کنيد بالا ببريد.

بدي را از خود دور کرده و خوبي را به جان بخريد تا شور و هيجانتان تقويت شود، آنهايي که شما را سهواً يا عمداً آزرده اند، ببخشيد و به راهتان ادامه دهيد. يادتان باشد ما افرادي را دوست داريم که ما را دوست داشته باشند پس ديگران را دوست داشته باشيد، به احساسات آنها علاقه نشان داده و به زندگيشان توجه کنيد و در هنگام تعريف کردن، سخاوتمند باشيد، خودتان بهتر ميدانيد که بي تفاوتي، بي اعتنايی و غيبت مي تواند چقدر مضر باشد. قبل از دستيابي به اعتماد به نفس، بايد شعور و وجدان خود را بيدار کنيد.

از همه مهم تر، ياد بگيريد که ميان واقعيت و توهم، تفاوت قائل شويد مغز ما دو طرف دارد: عقلانی و احساسی. طرف احساسی ما واکنش نشان داده و کمک مان می کند که در موقعيت های خطرناک، بي معطلی عمل کنيم.

گاهي وقتی خطر واقعی وجود ندارد، به طرف احساسی مغز خود اجازه مي دهيم که فشار عصبي الکي ايجاد کند طرف عقلانی ما، کنشگرا است. از آن براي تصميم گيری و حل مسائل بيشتر بر پايه منطق و نه احساس استفاده مي کنيم.

وقتي باورهای خود را زير سوال مي بريم از طرف عقلاني مغز خود استفاده مي کنيم بياموزيد زمانی که تحت فشار قرار مي گيريد بين اين دو طرف، تفاوت قائل شويد. سعي کنيد فاصله اي بين مشکل و راه حل بيندازيد. زمان، روشن کننده ي خوبی است.

باور داشته باشید که میتوانید (قدرت باور)

تصميمي آگاهانه بگيريد که با خودتان همان قدر مهربان باشيد که با ديگران هستيد. وقتتان را به غلتيدن در تجربيات گذشته هدر نداده و در عوض روي شخصيتي که ميخواهيد بشويد تمرکز کنيد.

صرفاً به اين دليل که کاري را قبلاً نتوانسته ايد انجام بدهيد به اين معنی نیست که الان هم نمیتوانید. به خودتان بگویید « گذشته ها گذشته، باید امروز را غنیمت بشماریم ».اگر نگاهتان به آينه عقب باشد نمي توانيد به پيش برانيد.

اگر مشکلات شخصي و جدّي دارید نا امید نشوید همه مشکلات شخصي و جدّي دارند.

شايد شنيده ايد که ميکل آنژ، مجسمه بي نظير داوود را از دل يک تکه سنگ مرمر بيرون کشيد. ولي شايد ندانيد که او روي يک سنگ دست نخورده کار نکرده بود، دو سنگتراش ديگر روی آن سنگ، کار کرده بودند ولی چون به نظرشان، سنگِ به درد بخوری نبود آنرا دور انداخته بودند به نظرم ميکل آنژ نيز مثل ما مي دانست: مهم نيست با چه شروع ميکنی؛ مهم، اين است که از آنچه داری، چه ميسازی.

هيچکس، کامل نيست روي قدرتهای خود تمرکز کرده و همزمان با ساخت حرفه و زندگيتان، رشد کنيد.

ضعف ها را مشخص کرده و روي آنها کار کنيد تفکر منفي، آن هم بدون نقشه ی مشخصی براي بهبود اوضاع، بي فايده و منجر به نابودی است. براي همين به آن فکرِ گَند مي گوييم!

مهم اين است که شما نيت کرده ايد به پيش برويد تغيير زندگي، شهامت مي خواهد.

وقتی نتايج يکی يکی خود را نمايان می کنند، اعتماد به نفس هم پيدا ميشود اول شهامت، بعداً اعتماد به نفس خواهيد ديد که بايد قوی باشيد زيرا زندگی چنين است که پيوسته بايد خود را درون گود قرار دهيم. تَرد شدن، همراه هميشگی اين قلمرو است. نمي توانيد از تجربه ی خطاها يا شنيدن پاسخ منفي، اجتناب کنيد ولي با ايمان داشتن به خودتان، مي توانيد دوران تلخ و شيرين را پشت سر بگذاريد.

شکل گيری اعتماد به نفسِ سالم، فقط مختص شما نيست. خود باوری شما بايد به سازمانِ در حال رشدتان نيز سرايت پيدا کند. وقتي روي خود باوريتان کار مي کنيد نه تنها به خودتان کمک  می کنيد بلکه مهارتهايي را شکل مي دهيد که شما را قادر مي سازند به ديگران کمک کنيد.

هرچه قدرت درونی شما بيشتر باشد، چيزهای بيشتری براي ارائه کردن داريد و احتمال اين که سازمانی متشکل از افراد وفادار و متعهد بسازيد بيشتر ميشود

 

تمرین برای تغییر باورهای خود

تمرین برای ساخت باور های مثبت و تغییر درونی خود

۱- فهرستي از صفات مثبت خود تهيه کنيد. همانطور از خود تعريف کنيد که از ديگران. ادامه دهيد تا حداقل ده صفت در فهرستتان بنويسيد. اگر کمک خواستيد از خانواده و دوستانتان بپرسيد چه صفتي را در شما دوست دارند، محترم مي شمارند و تحسين مي کنند شرم و حياي الکي را کنار بگذاريد:

۱ ______________________________________________________________________

۲ ______________________________________________________________________

۳ ______________________________________________________________________

۴ ______________________________________________________________________

۵ ______________________________________________________________________

۶ ______________________________________________________________________

۷ ______________________________________________________________________

۸ ______________________________________________________________________

۹ ______________________________________________________________________

۱۰ _____________________________________________________________________

۲- ببينيد اين صفات، چگونه شما را در دستيابی به اهدافتان ياری خواهند داد و آنها را در قالب جملات واقعی بنويسيد. مثلاً ” عزم من براي موفقيت باعث مي شود که هر روز جدا از تعهدات ديگري که دارم با بيست نفر تماس تلفنی بگيرم يا با سه نفر جديد درباره ی کار يا محصولات شرکتم صحبت کنم :

۱ ______________________________________________________________________

۲ ______________________________________________________________________

۳ ______________________________________________________________________

۴ ______________________________________________________________________

۵ ______________________________________________________________________

۶ ______________________________________________________________________

۷ ______________________________________________________________________

۸ ______________________________________________________________________

۹ ______________________________________________________________________

۱۰ _____________________________________________________________________

۳- هرگونه شک و ترديدي را که مانع از پيشرفت تان مي شود بنويسيد اگر يکي از آن افراد خوش شانس هستيد که اعتماد به نفس فراواني داريد، اين قسمت را انجام ندهيد اگر فضاي بيشتري براي نوشتن آنها مي خواهيد احتمالاً داريد درباره خودتان منفي بافي مي کنيد:

۱ ______________________________________________________________________

۲ ______________________________________________________________________

۳ ______________________________________________________________________

۴ ______________________________________________________________________

۴- هريک از ترديدهاي خود را به چالش بکشيد و از پاسخهاي عقلاني به جاي احساسي: استفاده کنيد. بپرسيد “ آيا اين، يک باورِ واقعي است يا فقط يک فکرِ گَند است؟ ” _ ” آیا جدي است يا فقط به عنوان بهانه از آن استفاده ميکنیم؟ “_ ” آيا نشان دهنده شخصيت من است يا رفتاري است که مي توانم تغيير دهم؟ “

۵- اگر هنوز هم مشکلاتی در ذهنتان مانده است وقتش رسيده که ببينيد آيا اهدافتان را از ته دل مي خواهيد يا فقط داريد با آنها بازی مي کنيد. صادقانه به اين سوال پاسخ دهيد وگرنه فقط خودتان را سر کار گذاشته ايد: آيا مي خواهم روياهايم را قرباني برداشتها يا خطاهای گذشته ام بکنم يا آماده ام که اشتباهاتِ گذشته ام را رها کرده و به راهم ادامه بدهم؟

۶- آيا آماده هستيد که ادامه داده و اهدافتان را شروع کنيد؟ متعهد شده و رفتارهايي را که احتمالاً مانع از حرکت شما خواهند شد ذکر کنيد. مثلاً:

من تا تاريخ ————————– سازماندهي بيشتري خواهم کرد.
من تا تاريخ ————————– کمرويي خود را از بين خواهم برد.

من اين افراد را خواهم بخشيد

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

من دست از اين موارد برخواهم داشت

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

من اين افراد را خواهم بخشيد

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

من اين کارها را شروع خواهم کرد

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

من چنين شخصيتي خواهم شد

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

۷- نکات مثبت و خوبي را که درباره ي خود نوشته ايد دوباره بخوانيد و حرفهاي خوبي را که مردم درباره ي شما مي گويند هميشه به خاطر داشته باشيد. اين کار را بارها و بارها انجام بدهيد مخصوصاً وقتي صداي عدم اعتماد به نفس را از درون خود شنيديد. زماني که نتايج مثبت را ببينيد، خود باوريتان تقويت خواهد شد.

موارد دیگر …

دانلود رایگان کتاب صوتی معجزه شکرگزاری
دانلود رایگان دوره آرزوی تو دستور توست کوین ترودو
دانلود رایگان کتاب صوتی بخواهید تا به شما داده شود از استرهیکس
دانلود رایگان کتاب صوتی کیمیاگر | دانلود رایگان کتاب کیمیاگر
1 پاسخ
 1. حسین
  حسین گفته:

  سلام – من با توجه به میزان رای و نظرات فهمیدم که میزان بازید سایت شما کم است در حالی که سایت و محتوای عالی دارید – روس سئو سایت کارکنید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای