باور ها چطور در ذهن ما شکل میگیرند؟

باور ها چطور در ذهن ما شکل میگیرند؟

در این مقاله میخواهیم بدانیم که ؛

باور ها چگونه شکل میگیرند؟

به طور کلی باور فکریست که بار ها و بار ها به شکل های مختلف در ذهن ما تکرار شده است یعنی هر موردی که داخل ذهن-مغز ما تکرار بشه تبدیل میشه به یک باور و اینگونه باور ها شکل میگیرن.

حالا چطور و کجا این باور ها شکل میگیرن؟

۱) اولین جایی که باور های ما در اونجا شکل میگیره خانواده است

افرادی که حالا به هر طریقی ما با آنها بزرگ شدیم ( پدر مادر، پدربزرگ مادربزرگ یا …) به طور کلی افرادی که به طور مستقیم در بزرگ کردن ما نقش داشتن، این افراد یک سری باور هارو در سنین کودکی با قدرت درون ما شکل دادن، مثلا اگه داخل خانواده ای بزرگ شدی که از دیدگاه اونا پول چیز خوبی نیست و افرادی که خیلی پول دارن کلاه بردارن یا پول مارو از خدا دور میکنه و … این باور به طور ناخودآگاه شکل میگره که پول چیز خوبی نیست !

اگر در خانواده ای مسلمان بزرگ شدی قطعا مسلمانی و یا اگر در خانواده ای مسیحی بزرگ شده ای قطعا مسیحی هستی !

اگر پدر شما به سختی پول در میاره شما به این باورید که برای بدست آوردن پول باید سخت تلاش کرد !

پس اولین جایی که باور های ما شکل میگیره خانواده است، باور ها و دیدگاه خانواده بسیار تاثیر گذارن داخل زندگی و باور های ما

اولین جایی که باور های ما در اونجا شکل میگیره خانواده است

۲) دومین جایی که باور های ما رو شکل میده فرهنگ یک جامعه است

اگر ما در فرهنگی زندگی کنیم که ثروتمندان را آدم های پست و کلاه برداری بدونن و فقیران رو آدم های خوب و کار درستی بدونن روی باور های ما تاثیر میزاره و ما هم این امر های نادرست رو باور میکنیم، یا داخل فرهنگی بزرگ شده باشیم که بگن جهان خوب جاییِ که همه در یک سطح باید باشن و نباید کسی ثروتمندتر از فرد دیگه ای باشه، این باور به وجود میاد که آره جهان خوب جاییه که همه باید در یک سطح باشن، و همه ی اینها مارو داخل مداری قرار میده که ما پولی نمیتونیم بدست بیاریم و فقیر رشد میکنیم !

ولی اگه داخل فرهنگی بزرگ شده باشیم که بگن ثروت چیز بسیار خوب و لازمه، ما در مداری قرار میگیرم که میتونیم از هر چیزی ثروت بسازیم و ما ثروتمند میشم!

اگر شما هم میخواهید ثروتمند شوید به فرهنگ های یک جامعه فقیرانه نباید توجه کنیم و نباید بزاریم باور های مارو تحت کنترل خودش در بیاره، باید افکارمون رو نسب به پول و ثروت تغییر بدیم و این رو باور کنیم که ثروت چیز بسیار خوبیه و کسی که ثروتمند فرد بسیار خوبیه، همه ی ثروتمندان آدم های بسیار خوبین و … اینگونه ما در مداری قرار میگیرم که زندگی ما متحول میشه !

دومین جایی که باور های ما رو شکل میده فرهنگ یک جامعه است

۳) سومین جای که در شکل گیری باور های ما نقش داره تاثیر باور های مذهبی

اگر ما باور داشته باشیم که خداوند افراد ثروتمند را دوست ندارد و این رو داخل خانواده و جامعه بشنویم، و برای ما تکرار بشه این باور شکل میگیره که خداوند افراد ثروتمند را دوست ندارد و هر کس ثروتمند شده از راه نادرست ( کلاه برداری، رانت، دزدی و..) یا مثلا میگن شتر از سوراخ سوزن رد میشه ولی آدم ثروتمند نه ! این حرف ها و باور های مذهبی باعث میشه که ما ثروتمند نشویم !

اگر هم که باور داشته باشی هر چقد ثروتمند باشی هر چقد استقلال مالی داشته باشی خداوند احساس میکنه که تو چقدر انسان قدرتمندی هستی که از نعمت هایی که به تو داده استفاده کردی و ثروتمند شدی و تونستی زندگی خوبی رو برای خودت درست کنی ایده ها، افراد، موقیعت ها و … برات فراهم میشه که تو رو ثروتمند میکنه

اگر به این باور باشی که هر فردی فقیر تره پیش خدا عزیز تره، و خدا بیشتر بَلا سرش میاره تو ثروتمند نمیشی و انواع بلاها سرت میاد! و اگر هم به این باور باشی که هر کس پیش خدا عزیز تره خداوند ایده های ثروت آفرینی بهش میده و کمک میکنه که او ثروتمند بشه، خداوند ایده هایی به تو میده که تو میتونی با استفاده ازشون به ثروت برسی !

سومین جای که در شکل گیری باور های ما نقش داره تاثیر باور های مذهبی

۴) تاثیرات دوستان در زندگی و باورهای ما

اگر دوستانی داشته باشیم که آدم های قُر قُرو و منفی نگری باشن اونها هم بر باور های ما تاثیرات زیادی میزارن

مثلا من خودم یک دوست داشتم لحجه داشت، مدتی که باهاش بودم متوجه شدم منم دارم لحجه به خودم میگیرم و به صورت خاصی صحبت میکنم !

یا مثلا اگر شما دوستی داشته باشید که به صورت خاصی راه بره کم کم روی شما تاثیر میزاره و مثل دوستتون راه میرید !

اگر دوستی داشته باشین که فحاش باشه ! کم کم روی شما تاثیر میزاره اون عمل هایی که انجام میده و شما هم فحاش میشید! بله دوستان ما، تاثیرات زیادی در زندگی و باور های ما دارند …

تاثیرات دوستان در زندگی و باورهای ما

۴) چیز دیگه ای که باور های مارو میسازه رسانه های جمعی هستند

رسانه های جمعی بسیار تاثیر گذارند در باور های ما، اگر ما در رسانه های فیلم ها و یا کارتون هایی ببینیم که به ما این رو منتقل میکنند که ثروتمندان افراد بدی هستند هر کس به ثروت رسیده از راه دزدی و کلاه برداری، این باور در ذهن ما شکل میگیره که افراد ثروتمند افراد کلاه بردار و کثیفی هستند !

مثلا کارتون رابین هود ؛ رابین هود یک شخص قهرمانی بود که میرفت از افراد ثروتمند پول میدزدید، و میداد به فقیران با این دیدگاه که ثروتمندان افراد پستی هستند و فقیران آدم های خوبی هستند و ما این هارو باور میکنیم، تمام فیلم ها و کارتون هایی که میبینیم باور های مارو درباره پول میسازه.

فیلم تایتانیک : یکی از پر فروش ترین فیلم های تاریخ سینما جهان، ساخته جیمز کامرون (James Cameron) داخل این فیلم به شما نشون میده که برای موفقیت شما باید یک شانس بیارید یا یک برگه شانس دستتون بیاد (از اونجایی که جک با نقش آفرینی لئوناردو ویلهلم دی‌ کاپریو داره قمار میزنه و شرط این بازی بلیط تایتانیک و شانسی یک برگه خوب براش میاد و اون برگه رو میزنه و بلیط رو میبره ! و در واقع در فیلم داره به شما نشون میده برای برنده شدن باید یک شانس بیارید)

و داخل تایتانیک با یک دختر آشنا میشه که خیلی ثروتمند و داخل خانواده اشرافی بوده که دقیقا داخل فیلم نشون میده که افراد ثروتمند افراد مغرور و غمگین و کِسلو نا امید و … اما جک و یا مردم فقیر افراد شاد و خوب و با نشاط و … هستن .

اصل فیلم در باره یک الماس گرون قیمت : که در آخر میفهمن که جواهر دست رُز هست و رُز هم میره همون جایی که جک غرق شده و جواهر رو میندازه داخل آب و نشون میده که ثروت کثیفِ و مثل چرک کف دست و ….

در واقع این بازی هست که رسانه های جمعی اونو به راه انداختن و دارن باور های فقر آفرین رو در جهان افزایش میدن به همین دلیل که افراد فقیر تعدادشون خیلی خیلی زیادِ و به همین دلیلِ که افراد ثروتمند اصلا تلویزون نگاه نمیکنند..

اگر به هر فیلم و سریالی توجه کنید متوجه میشد این الگو رو دارن به هر طریقی به صورت زیرکانه داخل سریال ها و فیلم ها که آدم های فقیر رو خوب نشون بدن و آدم های ثروتمند را بد و کثیف میگنجونن.

۵) موضوع دیگه که روی باور ها و عقاید ما تاثیر میگذارد معلم های ما هستند

اگر توجه کنید ما در هنگام مدرسه و یا دانشگاه حرف معلم های خودمون رو خیلی قبول داشتیم ! مثلا اگه مادر یا پدرمون یک حرفی به ما زده باشن و معلم ها همون حرف رو نقضش کنن ما حرف معلممون رو قبول میکنم و حرف والدین و دیگر افراد رو نقض میکنیم خیلی از ما معلم های خودمون رو به طور کلی باور داشتیم

حالا اگر معلم های ما افراد فقیری باشن با حرف هاشون روی باور های ما هم تاثیر میزارن

و روی باور های کودکی ما تاثیر میزارن و ما همین باور هارو با خودمون به آینده میبریم

یک مثال که تقریبا برای همه ی ما آشناست داستان علم بهتر است یا ثروت ؟

ما در دوران ابتدایی یا راهنمایی احتمالا یک انشایی نوشتیم با موضوع علم بهتر است یا ثروت ؟ تقریبا همه ی ما نوشتیم علم، با دلایل بچگانه ی خودمون. اون افرادی هم که نوشتن ثروت به احتمال زیاد تنبیه شدن و نمره صفر گرفتن، در اون موقعیت حتما باید مینوشتیم علم بهتر است آیا تا به حال به این فکر کردید که چرا این انشاء این قدر معروفِ ؟

تعداد خیلی خیلی کمی از افراد جهان ثروتمند، خوشبخت، موفق، خوش حال و … هستن چرا؟ چون به این موارد توجه نمیکنند

موضوع دیگه که روی باور ها و عقاید ما تاثیر میگذارد معلم های ما هستند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای