آیا پول خوشبختی می آورد؟

آیا پول خوشبختی می آورد؟

ساخت باورهای درست نسبت به پول

در این مقاله میخواهیم بدانیم که آیا پول خوشبختی می آورد؟ و نحوه ساخت باورهای درست نسبت به پول را بیاموزیم …

از ابتدای اختراع پول، مردم معتقدند این گونه نیست. تحقیقات نوین هم از این عقیده حمایت می کند. روانشناسان دریافته اند اگرچه پول برای برخورداری از احساس خوشبختی لازم است، اما به تنهایی کافی نیست. ارتباط بین پول و خوشبختی ضعیف است؛ اما این گونه نیست که هیچ ارتباطی بین این دو وجود نداشته باشد.

درواقع این گونه است که نحوه خرج کردن پول نسبت به خود پول بر احساس شادمانی و رضایت ما تأثیرگذارتر است.

اگر پول صرف خرید اجناس مادی شود، تأثیر زودگذری بر روحیه انسان دارد، اما اگر صرف موضوعات غیرمادی همچون کمک به دیگران، تعطیلات و به طورکلی مسائل اجتماعی شود، تأثیر ماندگارتری بر رضایت شخص دارد.

خرج کردن برای رفتن به مسافرت به اندازه ای ما را خوشحال می کند که خرید کالا نمی تواند این حس را در ما ایجاد کند. روانشناسان اجتماعی معتقدند: علتی که موجب می شود داشتن پول بیشتر، احساس بهتری به انسان ندهد این است که از آن به طور نادرست استفاده می شود.آنها معتقدند: پول خرج کردنی باعث خوشحالی می شود که پول خرج شده چیزی غیرمادی از خود به جا بگذارد.

مطالعه ای درباره این که آیا پول خوشبختی می آورد؟

در یک مطالعه، از گروهی از کارمندانی که اندکی اضافه کار گرفته بودند، خواستند این مبلغ را صرف خودشان بکنند و از گروه دیگر خواسته شد که همان را صرف خرید هدیه برای دیگری یا امور خیریه کنند. مشخص شد گروه دوم شادمان تر از افراد گروه اول هستند.پژوهشگرانی که این تحقیق را انجام دادند، اعتقاد دارند:

اگر پول را صرف خودتان بکنید، چندان باعث شادمانی شما نمی شود. البته این گفته آنان به این منظور نیست که همه پولتان را بدهید و بروید در مخروبه زندگی کنید، بلکه می توانید مبلغی را صرف امور خیریه کنید و اندک اندک آن را افزایش دهید.

همچنین ثابت شده پولی که صرف تجارب مختلف (تعطیلات، مسافرت، تئاتر و غذا خوردن در بیرون) می شود، بیشتر از صرف پول برای خرید اجناس مادی باعث شادمانی می شود. وقتی به تعطیلات می رویم یا در بیرون غذا می خوریم معاملا به همراه دیگران است.

به علاوه، ممکن است این تجارب را تکرار کنیم و تجارب گذشته می تواند مانند نوعی چسب اجتماعی، ما را حتی به کسانی که همراهمان نبودند، پیوند دهد؛

مثلا با تعریف کردن داستان های: مربوط به این تجارب و فراهم آوردن خوراک برای بحث؛ اما خرید ساعت جدید کمتر می تواند چنین فرصتی پدید آورد.

به علاوه، تجارب اجتماعی مثلا باعث چشم و هم چشمی هایی که دارایی های مادی برمی انگیزد، نمیشود.

وقتی ببینیم همسایه ما ماشینی بهتر و جدیدتری دارد، کمتر به ماشین خودمان علاقه مندی نشان می دهیم، اما دیدن اینکه همسایه ما به ماه عسل پرزرق و برق تری رفته است، باعث نمی شود که به ماه عسل خودمان کم علاقه شویم.

همچنین، آدم به سرعت به خانه بزرگ تر یا لباس شیک تر عادت می کند (فرق نمی کند چقدر ابتدا از آن خوشش آمده باشد)، اما تجارب معمولا در خاطره ماندگار می شوند.

پس پول به تنهایی خوشبختی نمی آورد.

اما… اگر پول کافی داشته باشید (باور های درست را نسبت به پول بسازیم)

* می توانید کارهای دلخواهتان را انجام دهید و به اندازه کافی از زندگی لذت ببرید دیگر برای مسافرت منتظر یک هفته خاص در سال نمی مانید.

* می توانید در موقعیت های غیراخلاقی محکم بایستید و از رشوه و اختلاس و دیگر آفت های اخلاقی دور باشید زیرا درمانده نیستید. هنگامی که کسی بخواهد برای کار خلافی شمارا با پول وسوسه کند باقدرت جلوی او می ایستید.

* می توانید با آرامش خاطر پیر شوید زیرا می دانید در پیری پول کافی برای مراقبت از خوددارید

* می توانید به دیگران خیر برسانید چون هم وقت کافی دارید و هم پول وافی.

* پول می تواند به انسان اعتمادبه نفس دهد.

* همه ما وقتی بی پول هستیم دل شوره و اضطراب می گیریم. اعتمادبه نفسمان کم می شود وقتی پول نباشد غذای خوب، لباس خوب، تحصیلات خوب، تفریح خوب وجود ندارد. حتی جرئت مریض شدن نداریم چون حتی فرصت استراحت و پول دوا و دکتر را هم نمی توانیم فراهم کنیم.

زن و شوهرها ریشه بسیاری از مشکلاتشان بی پولی است. در بی پولی بهانه جویی ها و به اصطلاح گیر دادن ها زیاد می شود و دعوا راه می افتد. شاید پول مهم ترین چیز در زندگی نباشد ولی مهم ترین چیزهای زندگی یعنی غذا، سرپناه، تحصیلات، خدمات درمانی و پزشکی را تحت تأثیر قرار می دهد

.

* وقتی بی پولیم برای اجاره منزل و پرداخت اقساط جان می کنیم استرس می گیریم. کاری را انجام می دهیم که دوست نداریم با رئیس و همکاری کار می کنیم که قبولش نداریم. در محیطی کار می کنیم که از آن متنفریم.

آیا زندگی با آدم هایی که دوست نداریم، در خانه و محیطی که دوست نداریم. با لباس هایی که دوست نداریم در شغلی که از آن متنفریم با رئیس و همکارانی که دوست نداریم خوشبختی است؟

* وقتی پول داشته باشیم می توانیم وقت خود را صرف کارهایی کنیم که دوست داریم. با آدم هایی زندگی کنیم که دوست داریم. شغلی را انتخاب کنیم که دوست داریم. کلاس هایی برویم که دوست داریم.

آیا زندگی با آدم هایی که دوستشان داریم و انجام کارهایی که برای آن ساخته شده ایم خوشبختی نیست؟ * جمله تأمل برانگیزی می گوید پول همه چیز نیست اما به شرطی که آن را داشته باشید. به واقع در بدترین حالت ممکن پول اگر خوشبختی نیاورد، حداقل می تواند جلوی بدبختی را بگیرد

موارد دیگر …

دانلود رایگان دوره آرزوی تو دستور توست کوین ترودو
دانلود رایگان کتاب صوتی بخواهید تا به شما داده شود از استرهیکس
دانلود رایگان کتاب صوتی کیمیاگر | دانلود رایگان کتاب کیمیاگر
دانلود رایگان کتاب صوتی چهار اثر فلورانس اسکاول شین + کتاب الکترونیکی pdf
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای